سینمایک ( سایت سانسور ) | دریافت و تماشای فیلم و سریال اختصاصی سانسور شده بصورت سانسور لباس و حذفی همانند صدا و سیما بدون حذف اضافی قسمت های اکشن و ترسناک

شما اینجا هستید:
The Walking Dead

The Walking Dead

The Walking Dead

The Walking Dead

اعمال خشونت توسط مردگان و انسانها باعث بازتولید خشونت و تکرار آن بصورت مکرر در جهان می شود و این تکرار نوعی پوچی برای انسان به همراه دارد و سبب می شود خود انسانها نیز علیه بکدیگر اعمال خشونت کنند.

رستاخیز انسان علیه خود

نگاهی به سریال مردگان متحرک، اثر: فرانک دارابانت
سازنده: فرانک دارابانت
بر اساس داستان مصور مردگان متحرک

گروه فیلمبرداری: ران اشمیت، دیوید بوید، استیون کمبل،  دیوید تاترسال

تدوین: جولیوس رمزی، هانتر ام. ویا، دن لیو، نیتان گان

بازیگران: آندرو لینکلن(ریک گرامز)، استیون یان(گلن ری)، چندلر ریگز(کارل گرامز)، نورمن ریدس(دریل دیکسون)، ملیسا مک براید(کارول پالتیر)، لورن کوهان(مگی گرین)، دانای گوریرا(میشون)، میکل کادلیتز(آبراهام فورد)، محصول: آمریکا

http://www.cinemayek.com/wp-content/uploads/2017/12/TWD_610_GP_0902_0240-RT-1-1200x794.jpg

سریال مردگان متحرک  بر اساس کتاب مصوری به همین نام از رابرت کرکمن، تونی مور و چارلی ادلرد توسط فرانک دارابانت در یک عصر پسارستاخیزی ساخته شده و توانسته رکورد پر بیننده ترین سریال شبکه های کابلی را بشکند. داستان درباره کلانتری به نام ریک گرامز است که پس از زخمی شدن به کما می رود و پس از بیدار شدن خود را در جهانی از مردگان متحرک می بیند که تقریبا نسل انسان توسط آنها در حال انقراض است.

دغدغه ی همیشگی دارابانت در آثارش به چالش کشیدن قراردادهای اجتماعی است که اصول زندگی فردی و اجتماعی انسان را تعیین می کنند. او همواره با رها کردن انسان در شرایط خاص نسبی بودن این قراردادها و بی مفهوم شدن انها را در شرایط مختلف تحلیل می کند. داستان سریال در عصر پسارستاخیزی اتفاق می افتد در شرایطی که طبقات اجتماعی بی معنی شده اند و مهمترین اصل زندگی برای هر انسانی حفظ بقا است. تمام انسانها برای زنده ماندن در برابر مردگان متحرک در یک بستر و شرایط قرار دارند. انسان در دایره تکرار خشونت از سوی مردگانی است که مجبور به اعمال خشونت برای زنده ماندن است در واقع مردگان متحرک جنگی است میان انسانها و مردگان  و البته در این جنگ گروه های مختلف انسانی نیز بر علیه یکدیگر اعمال خشونت می کنند. اعمال خشونت توسط مردگان و انسانها باعث بازتولید خشونت و تکرار آن بصورت مکرر در جهان می شود و این تکرار نوعی پوچی برای انسان به همراه دارد و سبب می شود خود انسانها نیز علیه بکدیگر اعمال خشونت کنند. مردگان در یک چرخه عظیم در حال یکسان سازی جهانی شبیه خود هستند و این یکسان سازی با نوعی خشونت همراه است. ریک و همراهان او در تلاش هستند تا از این یکسان شدن خود را رها کنند و بصورت انسانی به زندگی خود ادامه دهند او خوب می داند حتی کسانی که هنوز انسان هستند نیز ناقل این بیماری بوده و پس از مرگ وارد این چرخه یکسان سازی می شوند. رستاخیز مردگان در واقع عصیان انسان علیه خود است انسانی توده ایی و مصرف گرا که بدون هیچ فکری هر چیزی را که در مسیرش قرار می گیرد با نوعی خشونت از بین می برد و در درون چرخه خود هضم می کند. مردگان مصرف کنندهای بدون فکر هستند و چرخه دنده وار همه چیز را با نوعی خشونت شبیه خود می کنند. در واقع این گروه مصداق حرف ارتگایی گاست در وصف توده های اجتماعی است: انسان توده‌ای از نظر او همان است که شک و تردید به خود راه نمی‌دهد، زندگی او جریان دارد ولی بی هدف است و اسیر روزمرگی‌ها است. انسان توده‌ای همان است که توسط امپراتوری‌های رسانه‌ای کنترل می‌شود و هرچه به خوردش می‌دهند بی هیچ تردیدی می‌پذیرد….. شک دارم که توده‌ها در اعصار دیگر همچون زمان ما حکومت مستقیم به دست آورده باشند. [در حکومت توده‌ها] هر کس که مثل همگان نیست و مانند دیگران فکر نمی‌کند در خطر حذف شدن قرار می‌گیرد.

http://www.cinemayek.com/wp-content/uploads/2017/12/TWD_716_GP_1114_0170-RT-1014x570.jpg

سریال مردگان متحرک قراردادهای اجتماعی را به چالش می کشد زیرا نظم جامعه انسانی محصول قرارداد هایی است که در طی تجربه های فکری و تاریخی انسان شکل گرفته اند و زندگی ما محصول قراردادهایی است که خود آنها را مدون کرده ایم. قرارداد های اجتماعی محصول شرایط مطلوب اند و تمام قراردادها در شرایط غیرمطلوب و بحرانی تغییر می کنند. اخلاق مفهومی است که تجلی آن در شرایط مطلوب معنا می دهد و در شرایط بحران مفهوم خود را از دست می دهد. قراردادهای اجتماعی در طول تاریخ تغییر کرده اند و این یعنی برای زمان مشخصی مطلوب هستند و با گذشت زمان و تغییر شرایط باید تغییر کنند.

در شرایط بحران تمام قراردادهای اجتماعی دستخوش تغییر و دیگرگونی می شوند و اکثر آنها خالی از معنا می شوند. مثلا در تمام جنگ ها هر طرفی خود را محق می داند در نتیجه در کشتن دیگری تردیدی ندارد. اما همین فرد در شرایط عادی  هیچ تمایل به کشتن ندارد.

در رستاخیز مردگان؛ جهان در شرایط بحرانی به سر می برد. نسل انسان در خطر انقراض توسط موجوداتی است که به دنبال تغییر همه چیز هستند. در واقع جهان قرار است تبدیل به جهانی یک بعدی شود و در این میان انسان ها تصمیم می گیرند در برابر خطر انقراض مقابله کنند و خود را زنده نگه دارند. این بحران در حال فراگیری کل جهان و غیر قابل اجتناب است. انسان برای بقا قادر نیست با مفاهیم و قرارداد های موجود ادامه دهد و در نتیجه تمام آنها را کنار می گذارد و شروع به تلاش می کند.

http://www.cinemayek.com/wp-content/uploads/2017/12/the-walking-dead-negan.jpg

رستاخیز مردگان دارای دو وجه است.

وجه اول چالش تمام مفاهیم قراردادی است که ما هر روزه با آنها سر و کار داریم و اجرا می کنیم. مفاهیمی مثل قانون، اخلاق، جامعه مدنی و تمدن و ……….. است. مفاهیمی که هر روزه بی هیچ سوال و تحلیلی آنها را اجرا می کنیم و درون یک حجم بزرگ انسانی به نام جامعه، چرخ دنده وار انجام وظیفه می کنیم.

کلانتر ریک گرامز در مواجه با چند مجرم با آنها درگیر شده و این درگیری سبب می شود هم مجرمان کشته شوند و هم خود زخمی شود و به کما برود. بیداری شروع داستان و اتفاقات است.

کلانتر ریک گرامز مثل کلانتر رمان بینوایان با نگاهی یک بعدی انسانها را قضاوت می کند خوب و بد. مثل کلانتر رمان بینوایان در پی دستگیری مجرمی است که زمانی قرص نانی را دزدیده به چه دلیل؟ گرسنگی. بی شک هر انسانی را در شرایط سخت قرار دهیم و به مرز مرگ و زندگی برسد برای زنده ماندن هر کاری انجام می دهد. در حالب که این انسان در شرایط بهتر مثل قهرمان رمان  بینوایان، تبدیل به انسانی مفید برای جامعه شود. ولی برای کلانتر مهم ترین اصل انجام وظیفه بدون فکر و تحلیل است.

چند مجرم دست به خشونت می زنند و کلانتر هم برای دستگیری آنها به خشونت متوسل می شود به استناد امر قانون. برای همین جامعه حاضر به پذیرش این خشونت ها است اما هیچ گاه جامعه و قانون را مورد سوال قرار نمی دهند؟. در مردگان متحرک شرایط اجتماعی، رفاهی، فرهنگی، خانواده، اخلاق، عدالت به چالش کشیده شده و در ذهن دوباره سازی می شوند.

وجه دوم. رستاخیز انسان علیه خود است. انسان به استناد این اصل که تنها موجود صاحب خرد کره زمین است در پی تغییر تمام قرارداد های هستی است. تغییر در ساختار طبیعت، تغییر در نظم زندگی و …. در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه رشد جمعیت منفی شده و انسان در مقابله با مهمترین اصل بقا در نظام هستی قرار گرفته است. ساختار طبیعی جهان را تغییر داده، باعث تغییر آب و هوای جهان شده و در واقع با مفهومی به نام خرد در رستاخیز بر علیه تمام نظام هستی است و این رستاخیز در حال نابودی خود او است. در این میان انسان واقعی باید در برابر این رستاخیز بایستد و مقابله کند تا بتواند نسل خود را از این بحران نجات دهد.

جهان یک بعدی، یک طبقه ایی و یک شکل بسیار خطرناک و ویران کننده است خطرناک به این معنا که هر چیزی در تقابل با آن قرار گیرد را نابود می کند و میان چرخ دنده هایش خورد می کند. برای همین انسان واقعی همواره در تلاش و مقابله با این تک بعدی شدن است.


http://www.cinemayek.com/wp-content/uploads/2017/12/the-walking-dead-season-7-daryl.jpg

خشونت یکی از عوامل تاریخ ساز زندگی بشر است.  خشونت برای حفاظت از قلمرو، شکار، دفاع از خود و… خشونت قدرت بازتولید دارد. این بازتولید انسان را در شرایط بحران به موجودی غیر خود می کند در این شرایط آنِ دیگر شما درون تان را تسخیر می کند. مثلا در جنگ انسان تبدیل به ماشین کشتن می شود بکش و زنده بمان. اما پس از پایان جنگ دچار مشکلات روحی و روانی بسیاری می شود. بازگشت به خود و مواجهه با گذشته سبب این مشکلات می شود. آنچه مهم است: جان تمام انسان ها ارزشمند است. انسان باید یاد بگیرد در مواجهه با خشونت چگونه با تغییر مسیر و نیروی فکر از خشونت اجتناب کند. می توان بخاطر هدف خشونت را توجیه کرد اما خشونت آرامش به همراه نمی آورد. وقتی به آرامش می رسی که به دیگران زندگی ببخشی. ناهمگونی جامعه و اختلاف طبقاتی سبب ایجاد اختلاف در شرایط زندگی افراد می شود و این اختلاف در بلند مدت ایجاد نوعی نگاه جبرانه و متخاصم می کند که سعی به دور کردن انسان از شرایط ایده آل زندگی می کند. شرایط بحران محصول رفتار قدرت و سرمایه داری است. گروهی با ایجاد نوعی شرایط جبری در زندگی با تولید یک کل توده ایی، مصرف کننده و ویران گر در برابر یک جز خاص، جامعه را در شرایطی  می گذارند تا افراد به اعمال خشونت اقدام کنند. زیرا هر گونه خشونتی بستر جامعه را از عاری گفتگو می کند و بازتولید آن آرامش را در جامعه از بین می برد. این امر بسیار مهم است که خشونت را دیگری اعمال می کند پس راه مقابله ، بازتولید آن نیست، کشتن به کسی آرامش نمی دهد زندگی بخشیدن انسان را به آرامش می رساند.

۰.۰۰ avg. rating (۰% score) - ۰ votes